MUZEUM DAŠOVSKÝ MLÝN - historie, technika i romantika pod jednou střechou

Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu

Dašovský mlýn je soukromé rodinné muzeum na trase mezi dvěma městy UNESCO - Třebíčí a Telčí. Historie mlýna sahá podle ústní tradice do doby panování Karla IV., první písemný doklad o jeho existenci je datovaný před rok 1536.

Vystřídalo se zde několik mlynářských rodů a nejen o jejich historii se dozvíte ve výkladu průvodců. Marta Mastná, která muzeum se svojí rodinou a přáteli založila, zde má svoje rodové kořeny už od roku 1700. Nechybí výklad o technologii mletí a vývoji mlýnů, dochováno je částečně barokní a kompletně novodobé strojní vybavení z roku 1911. Od roku 2012 zde vnitřní soukolí roztáčí obnovené mlýnské kolo o průměru 455 cm.

Nejatraktivnější je ale množství předmětů denní potřeby, které se zde dochovaly v počtu přesahujícím leckteré větší státní muzeum. Na své si přijdou milovníci hraček, starého nádobí, nechybí ukázky dobové módy a nejnověji je otevřená secesní lékárna a expozice pana doktora Hobzy, nejvýznamnějšího hospodáře, který zde působil. Muzeum má svoji turistickou známku, vizitku, medaili, pohlednice a razítka.

Otevírací doba: Muzeum majitelé provozují ve volném čase, svoje zaměstnání vykonávají hlavně o víkendech, proto je třeba se na návštěvě domluvit. Prohlídka není vhodná pro osoby se špatnou hybností - chodí se po schodech, a také pro malé děti, které neudrží pozornost při delším výkladu.
Jihlavské listy, 10.6.2016

A teď vlastními slovy mlynářky :-) :
Muzeum Dašovský mlýn je splněním dětského snu, touhy vydobýt z letitých nánosů něco, co se díky přízni osudu zachovalo až do našich dnů. S velkou úctou jsme po léta ve vzácných chvílích volna, kousek po kousku, odkrývali mlýnská zařízení a předměty denní potřeby, které odpočívaly ukryté po celé generace. Z knih, časopisů, internetu a návštěv skanzenů čerpali dávno zapadlé vědomosti, učili se pojmenovávat jednotlivé stroje a chápat jejich funkci.

Když se podařilo najít zápis, že velká přestavba z původního českého složení na mlýn válcový proběhla v srpnu 1911, uspíšilo to naše předsevzetí ke stému výročí vše uspořádat do formy muzea, které by ukázalo našim dětem a vnukům, jak se žilo ve starých dobách, aby vynalézavost, fortel, i jména našich předků neupadly v zapomnění. Je ještě dlouhá cesta k tomu, aby mlýn vypadal jako kdysi, ale už teď se s vámi chceme podělit o dílo, které jsme vybudovali.

Dne 9.8.2011 proběhl slavnostní křest v podobě prvního zásypu zrní, za účasti většiny přátel, kteří nám zde pomáhali. Roli křtícího přijal kamarád, zpěvák a muzikant Petr Bende.

V roce 2012 se nám podařilo obnovit i mlýnské kolo. Bylo postaveno sekernickou rodinou Mikyšků z Kojetína u Sedlčan. Kolo je plně funkční originál o průměru 4,55 metru.

Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, pytlů, secesní lékárna, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku, prádelny a stále z bohatého depozitáře doplňujeme další.

Na zhruba hodinové prohlídce s výkladem se dozvíte mnoho o historii Dašova, dějinách mlynářství všeobecně i konkrétně o Dašovském mlýně a rodinách, které v něm žily. Samozřejmostí je výklad o technologii celého procesu mletí.

Dašov je umístěný 15 km západně od Třebíče, v krásné přírodě Českomoravské Vysočiny, v nadmořské výšce 598 - 711m. Můžete zde navštívit i další zajímavosti, jako je nejvyšší hora okresu Mařenka, kde je obnovená rozhledna, pomník hajného Poláčka, smírčí kámen postavený v roce 1689 pro zavražděnou dívku Marianu, lesní studánka s dobrou vodou a nedaleko také terénní pozůstatky zaniklé středověké vesnice a hradiště Dašovice.

Pro sběratele turistických suvenýrů máme pohlednice, raritní razítko mlynáře z druhé poloviny 19. století a turistickou vizitku mlýna. Dále turistickou známku Dašovského mlýna, rozhledny na Mařence a také její oficiální razítko.

Samozřejmě si také můžete zakoupit či objednat cokoliv z věcí nabízených na tomto webu.

OTEVÍRACÍ DOBA: Mlýn je možno navštívit celoročně, včetně pondělků, ale po domluvě. Muzeum není naše zaměstnání, provádíme ve volném čase, takže prosíme o pochopení, pokud nebudeme moci vyhovět. Zejména o víkendech často pracujeme na výstavách a veletrzích (info na hlavní stránce), od pondělí do čtvrtka většinou nebývá problém. V zimním období je také třeba přihlédnout k venkovní teplotě, prostory nejsou vytápěné.
Na domluvu volejte 606 788 244, pište na e-mail: mlynmuzeum@seznam.cz
nebo na facebook: Dašovský mlýn kde také najdete nejaktuálnější informace.

Právě usilovně pracujeme na rozšíření expozice o koutek nářadí a zemědělské techniky.

VSTUPNÉ: dospělí 80,-, děti do 15 let 40,- . Z provozních důvodů je však minimální cena za jednu prohlídku s hodinovým výkladem 200,- .
V ceně je zahrnuta upomínková pohlednice dle vlastního výběru.


OMEZENÍ
Pro vaše pohodlí a ze statických důvodů je doporučený počet 12 dospělých osob (cca 15 dětí) + průvodce.

Vstup je na vlastní nebezpečí a prostory nejsou bezbariérové, návštěvníci se špatnou hybností mohou mít problém při zdolávání strmých schodů.

Pro děti předškolního věku není prohlídka příliš vhodná, protože při výkladu neudrží pozornost.

Cyklisté - prosím neberte si tretry s ostrými špunty, v celém mlýně jsou původní staré prkenné podlahy a dřevěné schody, na kterých by zanechaly stopy. To stejné platí pro extrémně jehlové podpatky.

Pejsky chováme a máme rádi, ale ne v prostorách muzea, kam nechodí ani ti naši. Pokud je nechcete nechávat v autě, můžou počkat u nás na dvorku.

Chceme zachovat přirozený vzhled místa, volně se prochází mezi exponáty. Za to od návštěvníků očekáváme, že se nebudou předmětů dotýkat, opírat se o ně a budou respektovat pokyny průvodce. Zvláště staletá keramika, hedvábná síta či dřevěné části narušené od červotočů mohou být křehčí, než vypadají a zničený unikátní předmět nám žádné omluvy ani peníze nenahradí, s čímž už bohužel máme zkušenosti.

Info pro nenechavce: objekt je střežen kamerovým systémem a zabezpečovacím zařízením elektronickým i živým :-).


Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zpět na e-shop